08 Lie

PRINCIPAS NR.6: SUSIKURK BENT 2 PAJAMŲ ŠALTINIUS

Apie asmeninius finansus galima kalbėti dviem būdais: labai paprastai arba labai sudėtingai. Tol, kol ir vienas, ir kitas būdas veda prie tų pačių išvadų, renkuosi pirmąjį. Todėl šįkart – labai paprastai apie nepaprastai svarbų bajoriško gyvenimo principą:

Jei nori saugios ateities, neapsiribok turimu darbu ir susikurk bent du pajamų šaltinius!

            Daugeliui lietuvių šis pasiūlymas iki šiol vis dar skamba egzotiškai. Mat savo gyvenimus vis dar įsivaizduojame pagal XX amžiaus sovietinio “kirpimo” planą: baigiame studijas, gauname paskyrimą, visą darbingą amžių praleidžiame toje pačioje darbovietėje ir išeiname į pensiją. Deja (o tiksliau – puiku!), šiandien laikai visai kitokie ir seni įpročiai gali stipriai pakenkti.

  1. Darbas šiandien niekam nėra garantuotas. Dabartinis nedarbo lygis Lietuvoje siekia apie 12 procentų. Šių žmonių tarpe bet kada gali atsidurti ir tu.
  2. Vidutinis atlyginimas Lietuvoje taip pat nesuteikia oraus gyvenimo garantijų, nes siekia vos 1 784 litus
  3. Tačiau niūriau už viską atrodo valstybės socialinio draudimo sistema, kuri lemia vos 840 Lt vidutinę pensiją.

Mielieji, kaip išgyventi už 1784 litus per mėnesį, juolab kai didžiąją šios sumos dalį atima drakoniški mokesčiai ir didelės maisto kainos? Ir ar visą gyvenimą dirbame dėl to, kad sulaukę pensinio amžiaus gautume 840 litų? O kas atsitiks, jei po eilinės ekonominės krizės neteksite darbo ir turėsite pasitenkinti bedarbystės pašalpa?

Mano įsitikinimu, šiais dinamiškais laikais apsiriboti vos vienu darbu ir vienu pajamų šaltiniu – tai tas pats, kas vaikščioti vos viena koja. Ar greitai ir toli šitaip nueisite? Ar lengvai išlaikysite pusiausvyrą jei kas pastumtų? Taip, tokioje padėtyje Jus vadintų neįgaliu. O aš, norėdamas gero, neįgaliais vadinu tų žmonių asmeninius finansus, kurių pajamos gaunamos tik iš vienos pagrindinės darbovietės.Todėl siūlau Jums vaistus:

Pajamų diversifikavimas: nuo ko pradėti.

Savo rate sutinku daug žmonių, kurie yra nusivylę savo mėnesio pajamomis ir puikiai supranta, kad dabartinis jų darbas niekad neužtikrins saugios bajoriškos ateities. Tačiau visi kaip susitarę tvirtina nieko negalintys padaryti: visiems atrodo, kad imantis naujos, pelningesnės veiklos, būtina nutraukti dabartinę, o mesti darbą neturint didesnių santaupų yra per daug rizikinga. Tačiau toks mąstymas yra labai klaidinantis: kad susikurtumėte antrą pajamų šaltinį, Jums nereikia atsisakyti pirmojo! 

Mano„Verslas be rizikos“ iš pradžių taip pat buvo tik papildomas užsiėmimas. Prieš keliolika metų, kai mane atleido iš darbo, su žmona Kamile įkūrėme savo sodybėlę, kurią pradėjome nuomoti poilsiautojams. Ši veikla greitai davė rezultatų ir šiandien mūsų kaimo turizmo projektai klesti (plačiau apie mūsų sodybas – žr. „Vila Kamila“, „Sodyba dviem ir „Juodasis namas“). Tačiau nei anuomet, nei dabar savo ir savo šeimos ateities statyti ant šio vieno pajamų šaltinio neketinu. Todėl pradėjau dairytis ir netrukus radau naujų galimybių.

Tam, kad antrasis šūvis būtų sėkmingas, iš pradžių buvo pravartu apsibrėžti, ko aš noriu, kokia veikla man reikalinga, ko tikiuosi bei ko noriu išvengti (kitu atveju naujo uždarbio paieška atrodytų kaip šaudymas į taikinį užrištomis akimis). Pagal mano apsibrėžtus tris pagrindinius kriterijus, naujasis užsiėmimas turėjo:

  1. Neatimti viso laisvo laiko

Nes kam tuomet pinigai, jei neturime kada jų išleisti, o darbui paaukojame visą gyvenimo džiaugsmą ir sveikatą?

  1. Nereikalauti didelių investicijų ir nebūti rizikingas

Juk antrojo pajamų šaltinio ieškojau kaip tik tam, kad tos rizikos išvengčiau ir užsitikrinčiau saugią ateitį sau ir savo šeimai.

  1. Teikti malonumą

Tokia yra mano filosofija. Žmonės gerai daro tik tai, ką mėgsta daryti. Užsiimdami tuo, ko nemėgstame, kenkiame ne tik patys sau, bet ir kitiems.

Štai toks „filtras“ man leido atsijoti ir atmesti netinkamas alternatyvas bei apsistoti ties tuo, kuo sėkmingai mėgaujuosi šiandien. Kas svarbiausia, šie kriterijai man leido pačiam, be niekieno pagalbos, „bandymų-klaidų“ metodu prieiti prie dar vienos išvados: sėkmingas antrasis pajamų šaltinis visuomet susijęs su pasyviosiomis pajamomis.  

Ką reiškia pasyviosios pajamos? Kokią biudžeto dalį jos turi sudaryti? Kokiais būdais galima jas susikurti ir kodėl būtent „Verslas be rizikos“ man pasirodė pati priimtiniausia išeitis – apie visa tai kalbėsiu kitame įraše. O šįkart kviečiu neišjungti tinklaraščio rubrikos, kol neįsidėmėsite ir nepasižadėsite sau vadovautis šeštuoju bajoriško gyvenimo principu.

Niekada neapribokite savo ateities vienu pajamų šaltiniu. Investuokite į antrojo sukūrimą.

Nuoširdžiai rekomenduoju ir primygtinai prašau – nespjaukite į šią rekomendaciją. Antra alga ir antra galimybė bajoriškam gyvenimui – tai nei prabangos, o būtinybės reikalas. O jei mano žodžio neužtenka, pridursiu, jog tą patį pažodžiui rekomenduoja ir WarrenBuffett. Šiandien tai yra viena iš turtingiausių ir įtakingiausių asmenybių planetoje…

Pasidalinti Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Blogas

0 Comment

related posts

LEAVE A COMMENT